Araştırma Hizmetleri

 

Araştırmacılarımızın Dikkatine 

Araştırmacılarımızın Mevzuat dosyasını okuduktan sonra Araştırmacı Başvuru ve İzin Formunu doldurması gerekmektedir. 

Başvurularınızın hızlanması için tez konunuzla ilgili öğrenci belgesini Başvuru ve İzin Formuna ekleyiniz. 

Başvurular onaylandıktan sonra talep edilen eserlerle ilgili Eser Talep Formu doldurulması zaruridir. 

Önceki yıllarda yapılan çalışmalar, makale, kitap, belgesel vs. teslim edilmediyse, ikinci başvurularda mevzuat gereği araştırma izni verilmez. 

İlgililere önemle duyurulur.

Araştırma Koşulları

Araştırmacı bir defada ancak bir konu için araştırma izni alabilir. Saray Arşivi Evrak Bölümü’nde katalogları yayınlanan bölüm araştırma hizmetlerine açıktır.

Kataloglarda yer almayan henüz araştırmaya açılmamış bölümden eski referans numaralarıyla yapılan talepler kabul edilmemektedir. Belge talep formlarına belgelerin eski ve yeni numaralarının birlikte yazılması gerekmektedir.

Araştırmacı bir defada ancak 30 eserin kopyasını talep edebilir. Yapılacak yayınlarda belge referans numarası olarak eski ve yeni numaraların birlikte kullanılması gerekmektedir.

 

Müzemizde araştırma yapabilmek için gerekli koşulları içeren dokümanları yan taraftaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

Topkapı Sarayı Müzesi Saray Arşivi'nde araştırma yapmak isteyen kullanıcıların yan tarafta yer alan araştırmacı ve talep formlarının çıktısını alıp doldurmaları ve  elektronik ortamda imzalı olarak topkapisarayimuzesi@kultur.gov.tr adresine göndermeleri gerekmektedir.

Topkapı Sarayı Müzesi Saray Arşivi'nde bulunan defter kataloglarını buradan, evrak kataloglarını ise buradan online olarak tarayabilirsiniz.

Topkapı Sarayı Müzesi Yazma Eserler Bölümü'nde araştırma yapmak isteyen kullanıcıların yan tarafta yer alan araştırmacı ve talep formlarının çıktısını alıp doldurmaları ve  elektronik ortamda imzalı olarak topkapisarayimuzesi@kultur.gov.tr adresine göndermeleri gerekmektedir.

Topkapı Sarayı Müzesi Yazma Eserler Bölümü'nde bulunan eserlerin katalogunu buradan online olarak tarayabilirsiniz.

 

Yabancı Araştırmacılar

CD Kopyası Talebinde bulunacak olan yabancı araştırmacıların, bu taleplerini yazılı olarak Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü'ne bildirmeleri gerekmektedir

Eser üzerinde araştırma yapmak isteyen yabancı araştırmacıların ise, bu taleplerini yazılı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bildirmeleri gerekmektedir