Çin Hazineleri

Çarşamba, Kasım 21, 2012 to Çarşamba, Şubat 20, 2013

Topkapı Sarayı Müzesi'nin II. Avlusunda yer alan Has Ahırlar sergi salonu, 21 Kasım 2012- 20 Şubat 2013 tarihleri arasında "Çin Hazineleri" konulu bir sergiye ev sahipliği yapacak. 2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen sergi, başta Yasak Şehir Müzesi, Şanghai Müzesi, Qin Shihuang Müzesi olmak üzere Çin'in on bir müzesinden seçilen 101 eseri ziyaretçilerle buluşturacak.

Asya kıtasının doğu ve batı ucunda yer alan Çin ile Türkiye, bin yılı aşkın süre önce, İpek Yolu olarak bilinen tarihi yollarla birbirine bağlanmıştır. Çin, İpek Yolu'nun başlangıcı, Türkiye ise İpek Yolu'nun bir kolunun Asya kıtasındaki bitiş noktasıdır.

Yeni Taş Çağı'ndan feodal Çin toplumunun son hanedanı olan Qing Hanedanı'na (1644-1911) kadar yaklaşık beş bin yıllık bir dönemi kapsayan Çin Hazineleri Sergisi, Çin'in köklü tarihini, İpek Yolu güzergâhındaki zengin kültürleri ve geleneksel Çin kültürünü tanıtmak amacıyla, 2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenmiştir. Çin'den ödünç alınan eserlerden oluşan ilk sergi olması ve koleksiyonlarında on binden fazla Çin porseleninin yanı sıra yeşim, tunç, tekstilden üretilen Çin eserleri ile Sultan II. Abdülhamid'e 25. saltanat yılında imparator Guangxu'nun hediye ettiği saray maketini barındıran Topkapı Sarayı Müzesi'nin, bu sergiye ev sahipliği yapması sergiyi anlamlı kılmaktadır. Dünyanın 8. harikası olarak değerlendirilen Yeraltı Ordusu'ndan örnekler ve Yasak Kent Müzesi'nde korunan imparatorluk ailesine ait özel koleksiyon, serginin önemli parçalarıdır.