Sona Ermiştir

Türkçe

I. Müzecilik Çalıştayı

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 22-23 Mayıs 2018 tarihinde “İstanbul Müzelerinde Yeni Keşifler, Yeni Düzenlemeler ve Yaklaşımlar” konulu I. İstanbul Müzeleri Çalıştayı’nı gerçekleştirdi. 18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü etkinlikleri kapsamında, İstanbul’da Kültür ve Turizm Bakanlığı müzeleri ile özel müzelerdeki yeni düzenlemeler ve yaklaşımların karşılıklı paylaşımı ve değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen çalıştay, Topkapı Sarayı Müzesi Konferans Salonu’nda yapıldı. İlk gün açılış konuşmalarının ardından Zeynep Kızıltan İstanbul kazıları üzerine konuşma yaptı.

Türkçe

Türkiye VIII. Dünya Oyun Oynama Günü Etkinlikleri

VIII. Dünya Oyun Oynama Günü kapsamında, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü ve Marmara Üniversitesi’nin iş birliği ile “Kültürel Bağlam Olarak Oyun: Kültürel Öğrenme Ortamı ve Dilsel Bağlam Olarak Oyun: Sözlü Kültür” temalı etkinlikler, 04-05 Mayıs 2017 tarihlerinde Topkapı Sarayı Müzesi I. Avlusunda, 06 Mayıs 2017 tarihinde ise Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecektir. VIII. Dünya Oyun Oynama Günü; 04 Mayıs 2017 tarihinde, Topkapı Sarayı Müzesi’nin Bab-ı Hümayun kapısından Babü’s-Selam kapısına doğru okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin yapacağı geçit töreniyle başlayacaktır.

Türkçe

Topkapı Sarayı Fetih Kutlaması ve Saray Şenlikleri

Topkapı Sarayı’nın geleneksel Fetih Kutlaması ve Saray Şenlikleri Programı için özel olarak düzenlenen Şenlik Alanı’nda (IV. Avlu) Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu bünyesindeki Mehter Topluluğu Tarihi Mehter Marşları ve Kahramanlık Türküleri Konseri verdi. Sultan IV. Murad’ın idman yaptığı Avlu’da At ve Okçuluk Kulübü Tarafından gösterisi yapıldı.
TİGEM, İstanbul Atlı Okçuluk ve Spor Kulübü, TJK ve Türkiye Binicilik Federasyonu getirdiği atlarla programa katkı sağladı. Arap atları geçidi yapıldı ve at güzeli seçildi

Türkçe

Mehter Konseri

Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında 20 Mayıs 2015 Çarşamba günü saat:11.00’de Topkapı Sarayı Müzesi I. Avlusundan başlayan ve II. Avlusu’nda Babüssaade önünde devam eden, Harbiye Askeri Müzesi Mehteran Bölüğü tarafından gerçekleştirilen mehter konseri ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgi ile izlendi. 

Türkçe

Türk kahvesinin 500 yıllık Öyküsü Topkapı Sarayı Müzesi’nde

Türk Kahve kültürü ve geleneğinin 2013 yılında UNESCO’nun “Somut Olmayan Kültürel Miras” listesine girmesi nedeniyle Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü’nün Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği işbirliğiyle düzenlenen “Bir Taşım Keyif: Türk Kahvesinin 500 Yıllık Öyküsü” sergisi 15 Haziran 2015 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Türkçe