İhtişam ve Zarafet : Kore Sanatı

Çarşamba, Haziran 19, 2013 to Pazar, Eylül 29, 2013

Kore ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 55. yıldönümü nedeniyle Kore Ulusal Müzesi ve Topkapı Sarayı Müzesi işbirliğiyle düzenlenen ve Asya'nın iki ucundaki bu iki ülke arasında bir kültür köprüsü oluşturan İhtişam ve Zarafet: Kore Sanatı sergisi 19 Haziran - 29 Eylül 2013 tarihleri arasında Topkapı Sarayı Müzesi Has Ahırlar bölümünde ziyarete açılacaktır. Ülkemizde düzenlenen ilk Kore geleneksel kültür mirası ve ulusal hazineleri sergisi olan bu sergi, 2012 yılında Seul'deki Kore Ulusal Müzesi ile Busan Müzesi'nde açılan ve büyük ilgi gören Türkiye Uygarlıkları sergisinin devamı niteliğinde. 153 adet sanat eserini bir araya getiren serginin, iki kültür arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri gözler önüne sererek iki ülke arasındaki kültürel bağları pekiştirmesi amaçlanıyor.

Fosil bulgular ve taş kalıntılara göre 700.000 yıldır yerleşik bir yaşamı barındıran Kore'nin kültürel geçmişi Paleolitik çağa dayanıyor. İhtişam ve Zarafet: Kore Sanatı sergisi, ilk kültür varlıklarının görülmeye başlandığı bu çağlardan 19. yüzyıla kadar olan üretim sürecini seçme eserlerle yansıtmayı hedefliyor. Sergi, Kore'nin başlıca dini olan Kore Budizmi'nin özünü temsil eden eserlerin yanı sıra ülkenin farklı dönemlerinde saray halkının ve asillerinin zarif estetik anlayışına ışık tutan iktidar sembolü niteliğindeki eserleri ziyaretçilerin ilgisine sunuyor. Sergi taş, seramik, tunç, tekstil, ahşap, kağıt, altın ve camdan oluşan ve Kore Ulusal Müzesi koleksiyonlarından derlenen eserleri kapsıyor.

İhtişam ve Zarafet: Kore Sanatı sergisi Kore Sanatının gelişimini kronolojik olarak sunan beş bölümden oluşuyor. Güç ve iktidar sembollerine ayrılmış olan I. Bölümde Tunç Çağlindan taş hançerler, tören çanı, at biçimli kemer tokaları, yeşim kolye ve Üç Krallık döneminden Şilla Krallığı'na ait yine yeşim taşından takılar sergileniyor.

Il. Bölümde Üç Krallık Dönemine (M.Ö. 57 - M.S. 657) ait kral mezarlarından çıkmış altın taç, kemer ve takılar, yeşim, cam ve kristal kolyeler bulunuyor.

IlI. Bölümde Kore'ye 4. yüzyılda gelen ve Kore kültürüyle ahenk içinde geliştirilen Budizmle ilgili eserler teşhir ediliyor. Budist sanatta öne çıkan granit ve tunçtan Buda heykelleri ile Budist törenlerinde kullanılan çan, gonk, ibrik, buhurdan ve resim gibi eserlere yer veriliyor.

IV.  Bölüm Kore Sanatında önemli bir yer tutan ve köklü bir geleneğe sahip olan, Kore kilinden üretilen seramik ve porselen eserlere ayrıldı. 5. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar uzanan geniş bir zaman dilimine ait pişmiş topraktan çömlekler, bezemeli tuğla ve kiremitlerin yanı sıra Seladon, Buncheong tipi seramiklerle, bitkisel motifli kabartma ile ajur tekniğinde ve üzeri desenli beyaz porselenlerden vazo, tabak, kase, şişe, ibrik ve su damlalıkları gibi farklı formlarda zengin örnekler bu kısımda gösterime sunuluyor.

V. Bölümde Joseon Hanedanı'nın (1392-1897) sanat ve kültürünü yansıtan ipek üzerine boyama tasvirler, baskı kitaplar, kral mühürleri, kral ve kraliçeye ait tören cüppelerinin replika örnekleri, ejder tasvirli porselenler ile günlük kullanıma ait ahşap eşyalar yer alıyor.