Matbah-ı Amire / Saray Mutfakları Açıldı

Salı, Eylül 23, 2014

Saray'ın II. avlusunda Marmara Denizi cephesinde 170 metre uzunluğunda bir avlu/sokak etrafında sıralanan yapılardan oluşan ve 5250 metrekarelik bir alana yayılan Saray mutfakları, müştemilâtı ile birlikte ayrı bir mahalle görünümündedir.

Fatih Sultan Mehmet döneminde yine aynı yerde inşa edilen mutfakların mimarisi bilinmemekle birlikte, Aşçılar Camii'ne bitişik ilk iki kubbeli mekânın bu dönemden kaldığı. Kanunî Sultan Süleyman (1520-1566) döneminde Saray nüfusunun artması sebebiyle mutfakların genişletildiği, 1574 yılında çıkan yangından sonra Başmimar Sinan tarafından mutfakların ve koğuş yapılarının yenilendiği ve önündeki sokağın genişleterek revakların avluya doğru öne alındığı bilinir.

Geçmişte Çin ve Japon porselenlerinin kronolojik olarak sergilendiği Saray Mutfakları, mimarisi, teşkilatı, iaşesi, kullanılan araç-gereçleri ve yemek-tatlı kültürünü tanıtan tematik bir düzenleme ile 23 Eylül 2014 tarihinde ziyarete açılmıştır. Sergileme 15-18.Yüzyıl Saray Mutfağı, 19.Yüzyıl Saray Mutfağı ve Helvahane bölümlerinden oluşmaktadır.