Sarayda Baklava Günü

Pazartesi, Ağustos 12, 2013

Topkapı Sarayı Müzesi’nde “Geleneksel Muayede (Bayramlaşma) Töreni ve Baklava Alayı” 12 Ağustos’ta müze personeli ve sabahın ilk saatlerinde müzeye gelen ziyaretçilerin katılımıyla gerçekleşti.
Muayede Merasimi ve Baklava Alayı öncesinde Müze Başkanı Doç. Dr. A. Haluk Dursun, Babüssaade önünde katılımcılara “Saray’a hizmet etmenin” esas olduğunu vurgulayan bir konuşma yaptı. Konuşmasında Saray’ın her köşesinde sembolizm olduğunu ve ayrıca Saray’ın güç ve hakimiyet sembolü çınarlar ile ahireti simgeleyen servileri arasındaki cennet bahçelerinde suyun akıtılmasının çok önemli olduğunu söyledi. Sarayın bir diğer özelliğinin de halkı doyurmak ve ikram etmek olduğunu vurguladı.
Babüssaade önünde sayısız Bayramlaşma Töreni yapıldığını, “kökü mazide olan atî” anlayışı ile bu geleneğin canlandırıldığını söyleyen Müze Başkanı her milliyetten ziyaretçilere derin Saray kültürünü, çeşitli etkinliklerle tanıtmak istediklerini söyledi.
Baklava Alayına Fransa, Almanya, İngiltere gibi Avrupa ülkelerinden ve Amerika Birleşik Devletlerinden; Pakistan, Japonya, Kore, Malezya gibi Uzak Doğu ülkelerinden; Ürdün, Irak, Bahreyn gibi Orta Doğu ve Fas gibi Kuzey Afrika ülkelerinden müzeyi ziyarete gelen turistler de katıldılar ve kendilerine ikram edilen Topkapı Sarayı Konyalı Restoran’ın cevizli baklavası ve Saray şerbetinden tattılar. Böyle bir günü Saray’da yaşamaktan memnuniyetlerini belirttiler.